Boşanma Avukatı Kimdir, Ne İş Yapar?

Evlilik birliği kurulurken kişi iradesi doğrultusunda hareket edilir. Bununla birlikte aile, toplum için büyük bir öneme sahip olduğundan aile birliği sonlandırılacağı zaman taraf iradeleri devlet tarafından yeterli görülmez. Devletin resmi makamlarınca gerçekleştirilmesi gereken boşanma işlemi Aile Mahkemesi’nde görülür. Boşanma davası avukatı da hukuki açıdan tarafları temsil etme yetkisine sahip olan meslek mensubudur.

Hukuk bilimsel bir dile ve kendine özgü yanlara sahip olan bir disiplindir. Bu sebeple de kişiler hukuki konularda temsilci vasıtası ile yol aldığında hak kaybı yaşamaları engellenebilir. Kişi hakları savunulacağı zaman avukatlar görev alır. Boşanma davaları sırasında da boşanma davası avukatı ile ilerlemek tarafların hak kaybını engelleyebilecek bir yaklaşımdır.

Boşanma Avukatı Hizmetleri Nelerdir?

Boşanma avukatı ile çalışılması sürecin daha kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemesine yardım eder. Boşanma davası Aile Mahkemesi’ne açılacağı zaman dilekçe hazırlanmak sureti ile başvuru yapılır. Dilekçenin eksiksiz ve tam olması, hukuki açıdan uygun hazırlanması hak kaybı yaşamamak için gereklidir.

Bunun yanı sıra anlaşmalı boşanma davalarında anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanacağı zaman da hukuki desteğin büyük bir önemi bulunur. Boşanma davası kararı kesinleştikten sonra ortaya çıkabilecek sorunların engellenmesi protokolde tüm ayrıntılara yer verilmesi ile mümkün olur.

Boşanma davalarında gerekli olan delillerin de mahkemeye sunulmaları hukuka uygun olarak ve süresinde gerçekleşmesi gerekir. Sürecin uzman bir avukatla takip edilmesi, dilekçeler, yazışmalar, belgelerin ve delillerin sunulması gibi aşamalar vaktinde ve doğru şekilde hazırlanmış olmasını sağlar.

Boşanma davasını ilgilendiren velayet, tazminat, mal paylaşımı , nafaka gibi konularda problemleri hukuki yollardan çözmeye çalışan boşanma avukatı kişi haklarının korunmasında görev alır. Hukuki sürecin takibi sırasında hangi başvuruların nereye yapılacağının bilinmesi, evrakların ilgili mercilere tesliminin süresinde ve doğru şekilde yapılması da bir avukatla çalışıldığında mümkün olur.

Boşanma Avukatı Ücretleri

Boşanma avukatı ücretleri belirlenirken davanın kapsamının dikkate alınması gerekir. Çekişmeli boşanma davalarında sürecin daha karmaşık ve uzun olması göz ardı edilmemelidir. Buna ilaveten anlaşmalı boşanma davalarında anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken hukuki açıdan karşılaşılabilecek sorunların deneyimli bir avukat sayesinde bertaraf edilmesi mümkündür.

Bir avukatın tecrübeleri dava sürecini doğrudan etkiler. Boşanma avukatı ücreti her dava dosyasına özel olarak belirlenmektedir. Avukat dosya için harcayacağı zamanı ve emeği göz önünde bulundurmak sureti ile serbestçe ücretini belirleyebilir.

Boşanma Avukatı ile Çalışmanın Önemi

Evlilik birliği tarafların iradesi doğrultusunda sonlandırılacağı zaman Aile Mahkemesi’ne müracaat edilmesi gerekir. Boşanma davaları Aile Mahkemesi vasıtası ile görülür. Eşlerin ayrılık kararı boşanma davası ile neticeleneceği zaman da anlaşmalı boşanma davası ya da çekişmeli boşanma davası açılarak ilerlenmesi uygun olur. Anlaşmalı boşanma davalarında eşler asgari müşterekler konusunda ortak kararlarını anlaşmalı boşanma protokolünde beyan eder.

Anlaşmalı boşanma protokolü yazılı veya sözlü olarak yapılabilir. Yazılı protokolde tarafların ıslak imzası olmak zorundadır. Sözlü protokol mahkemede ifade edildikten sonra zabıt tutularak kayda alınır. Taraflar mahkeme öncesinde boşanmanın sonuçları hakkında verdikleri kararı özgür iradeleri ile aldıklarını beyan eder.

Bu kapsamda ise nafaka, mal paylaşımı, çocukların durumu, ortak konutun durumu, tazminat talepleri velayeti almayan eşin çocuklarla ilişkisi gibi çok sayıda konu anlaşmalı boşanma protokolüne işlenir. Anlaşmalı boşanma davası tek celsede sonuçlanabilen bir dava tipidir. Bu dava görülürken hakim gerekli bulursa taraf beyanlarını sözlü olarak da dinlemek isteyebilir. Çekişmeli boşanma davaları ise çeşitli konularda eşlerin anlaşma sağlayamadığı türdedir.

Çekişmeli boşanma davalarında özel ve genel boşanma sebeplerine dayanılır. Aldatma(zina) gibi sebepler özel boşanma nedenlerinden biridir. Bir boşanma davası avukatı ile çalışıldığında davanın ihtiyaçlarına bağlı olarak hareket edilebilir. Kişi haklarının korunması sırasında da hukuki desteğin büyük bir önemi bulunur. Zaman kaybının önlenmesi ve dava sürecinin kısa sürede bitmesi için de Aile Mahkemesindan destek almak önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top