Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası süresi davanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına göre değişiklik göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında süre kısa olurken çekişmeli boşanma davaları sürecin daha zor ve uzun olduğu dava tipleri arasındadır.

Boşanma, evlilik birliği içindeki eşlerin çeşitli nedenlere bağlı olarak ayrılık kararı alması halinde Aile Mahkemesi kanalı ile gerçekleştirilen resmi bir işlemdir. Aile toplum için büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple de ailenin devamlılığı esastır.

Ailenin zarar görmesi istenmeyeceği gibi aile birliğinin sonlandırılması da kanunlarla mümkündür. Yasa koyucu aileyi koruma maksadı ile çeşitli tedbirler almaktadır. Aile birliği sonlandırılmak istendiğinde bu sebeple mahkemeye başvurulması gerekir.

Çocukların ve kadının yasalar tarafından korunması söz konusu olurken boşanmanın hukuki sonuçları vardır. Yasalar önünde eşler eşit haklara sahiptir. Boşanma davası özel ve genel sebeplere dayanılarak açılabilir.

Boşanma Davası Süresi

Boşanma davası süresi davanın türüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Anlaşmalı boşanma davası genellikle tek celsede sonuçlanabilirken çekişmeli boşanma davası ise daha uzun sürede sonlanmaktadır.

Boşanma davasında özel ve genel sebeplere dayanılarak hareket edilebilir. Bu tür davalar sırasında çocukların da süreçten olumsuz etkilenmesi söz konusu olur. Boşanma davası anlaşmalı şekilde olduğunda tek celsede ve ortalama olarak bir aylık sürede sonuçlanabilmektedir.

Çekişmeli boşanma davaları ise daha yorucu ve yıpratıcı dava türleri arasındadır. Bu davalar sırasında velayet, nafaka, mal paylaşımı ya da maddi ve manevi tazminat davaları da boşanmanın ardından ya da boşanma davası sürerken açılabilmektedir.

Boşanma Davası Süresi Nelerden Etkilenir?

Boşanma davası süresini etkileyen çok sayıda unsur bulunur. Anlaşmalı boşanma davası açılmış ise öncelikle bir anlaşmalı boşanma protokolü de dava dilekçesi ile mahkemeye sunulmalıdır. Bu protokolde boşanmanın hukuki sonuçlarını içeren tüm ayrıntılar eksiksiz ve tam olarak yer almalıdır. Eşlerin ortak iradelerini yansıtan protokol kapsamında da davanın süresi tek celsede bitebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davaları ise velayet, nafaka ya da mal paylaşımı gibi konular hakkında eşlerin ortak karar almasının mümkün olmadığı davalardır. Bu davalarda çocukların durumu, ortak konutun kimde kalacağı ya da nasıl bölüşüleceği, nafaka miktarı, kusurlu taraftan talep edilecek tazminat miktarı gibi çok sayıda anlaşmazlık konusu söz konusu olabilir.

Çekişmeli boşanma davaları sonuçları bakımından da yıpratıcı olabilmektedir. Bu davalar ortalama olarak 1,5 yıl aralığında sonuçlanabilir. Çekişmeli  boşanma davalarında davalı tarafın kusurunun ispatlanması için delillere ihtiyaç duyulabilir.

Çekişmeli boşanma davalarında dava dilekçesi, cevap dilekçesi, cevaba cevap dilekçesi olmak üzere 4 adet dilekçe hazırlanır. Bunun yanı sıra karşı dava açılmış ise yeni bir dilekçe de verilir. Dilekçelerin verilmesinden sonra da davayla ilgili ön inceleme yapılır. Ön inceleme tamamlanınca da dava aşamasına geçilebilir.

Çekişmeli boşanma davası süresi anlaşmalı boşanma davası süresi ile kıyaslandığında daha uzun ve karmaşıktır. Boşanma davaları Aile Mahkemesi’nde görülür. Davanın sonuçlanma süresini ise hangi nitelikte bir dava açıldığına, mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Aile mahkemesi olmayan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi’ne boşanma davası açılabilir.

Boşanma süresine etki eden bir diğer faktör ise davanın uzman bir boşanma avukatı yardımıyla takip edilip edilmediğiyle ilgilidir. Zira deneyimli ve uzman bir boşanma avukatı, mevcut davanın en kısa sürede sonuçlanması adına önemli katkılar sunar.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top